Hyllie Idrottsklubb

Gemenskap - Stolthet - Glädje - Prestation

Kosova IF – Hyllie IK 2-3 (1-0)

2016-04-18 09:07

Lördagens match borta mot Kosova som har en väldigt namnstark trupp och även dom rustat inför säsongen 2016.

I början av matchen får Kosova en hörna som dom har en väldigt bra variant på. Dock går avslutet över och vi hade kunnat bli straffade hårdare för bristen på uppmärksamheten.

Backlinjen i Kosova är kanske inte den snabbaste men vi utnyttjar det dåligt och håller oss inte till den matchplanen vi har! I mitten av första halvlek ligger vi lite fel i positionerna och en av våra spelare halkar alt gräset släpper. Detta uppfattar Kosova blixtsnabbt och med sina tre centrala mittfältare rinner man igenom centralt och på en retur kan man sätta 1;an.

Resterande första halvlek är en kamp och vi skapar inte några riktiga 100% lägen. Några halvdanna avslut. I slutet av första halvlek går tyvärr Oliver Berghult sönder med en befarad korsbandsskada. Väldigt tråkigt för Oliver som sett oerhört vass ut den senaste tiden. Vi hoppas verkligen att han kommer tillbaka så fort som möjligt och självklart är Oliver en del av truppen resterande säsong!!

Vi försöker snacka rätt oss i halvlek och direkt i början av andra sätter vi Kosovas backlinje på prov. Johan Palmström rycker förbi sista gubben och är fri mot målvakten när han blir kapad. En omdiskuterad situation där Kosova blir dubbelt bestraffade. Både en straff emot sig och rött kort.

Straffen placerar Richard Henriksson väl och kvitteringen ’r ett faktum. Nu skall Kosova ha en stor eloge. Dom fortsätter och spela en offensiv och frejdig fotboll. Det luktar farligt när vi tillåter dom komma till avslut.

I ett läge där vår till dagen målvakt Robin Svensson går ut och tar boll väljer motståndaren att gå in fullt. Han träffar både knä och arm på Robin. Detta är betydligt mer rött än den situationen tidigare.

I minut 60 sticker Kosova upp och tillåts att 4 mot en komma till avslut och göra 2-1. Detta är rena juniormissar från oss och aldrig acceptabelt att detta skall få ske!

Sista kvarten ökar vi på offensiven och i minut 83 sätter Joakim Persson kvitteringen på volley från nära håll. Namne Persson är den spelaren idag som utmärker sig allra bäst och kan lätt utses till matchens lirare med sitt spel för dagen.

Vi är inte nöjda med en poäng. En poäng i denna jämna serie kommer vara som en förlust. Vi pressar på och andra övertidsminuten kommer Palmström förbi backlinje och målvakt och kan rulla in 3;an.

Oerhört skönt!

Första trean för säsongen är nu säkrad.

Till helgen möter vi seriefavoriterna Malmö City FC. MCFC har fått en lite tyngre start på serien än önskat med är säkert fulla av revanschlusta när dom kommer till IP. MCFC har en stark trupp, seriens bästa enligt mig, och kommer göra allt för att vinna i denna jämna serie!

 

 

Nyhetsarkiv

Nordic Law
Hjärtstartare
Stadium
Ica Emporia
1Komma5
PEAB
Puma
XLBygg
Green fries
Hyllie vårdcentral
Optimera Home
Spill
Gobil
Ekobalans
Brand & bygg
A-hub
SSE
Agartha
Nordic Law