Hyllie IK F02-03 önskar utöka på målvaktssidan.
I dagsläget har Hyllie IK bara en målvakt och ledarna ser gärna ännu en målvakt i truppen av flera olika skäl, inte minst möjligheten för att nuvarande målvakt inte måste vara tillgänglig varenda helg för matcher.
Rotation är viktigt för ungdomsspelare och alla behöver ledighet och möjlighet att kunna göra annat utöver fotboll.
Thomas Green, huvudansvarig tränare:
- Vi har en fantastisk målvakt i Wilma, som räddat oss många gånger, men vi behöver en målvakt som vi kan rotera med, någon som spetsar konkurrensen, både på träning och match. Vi vet att sund konkurrens gör att alla ungdomsspelare växer och ger näring till vinnarinstinkterna.
Hyllie IK F02-03 bärgade silver i höstens B-serie och har siktet inställt på ännu en högre placering de kommande åren.
Laget har för närvarande 23 tjejer, och på alla positioner förutom på målvaktssidan, finns det två spelare. En målvakt står överst på ledarnas önskelista.
Är du målvakt eller intresserad av att bli det - kontakta Thomas Green.
Kontaktuppgifter finner du i menyn till vänster.