Match 1: Vinterserien
Borta mot Kvarnby i fredags började vi uselt och var inte med från början, det utnyttjade Kvarnby och ledde med 2-0 innan det gått 10 minuter. Därefter jobbar vi oss sakta in i matchen och reducerar till 1-2 och så slutar 1:a halvlek. I andra halvlek blir vinden ännu värre och motvinden är bitvis extrem vi är knappt över på deras planhalva alls och Kvarnby fortsätter med sin intesiva press och lyckas göra 2 mål till och vinner matchen rättvist.
Slutresultat: 1-4
Målskytt: Bahjat
Match 2: Vinterserien
Borta mot Kulladal söndag 2 dagar senare, vi är ett helt annat lag och är med från början denna matchen,
vi pressar intensivt och har flera farliga målchanser och lägen innan vi får en straff som förvaltas kyligt och vi tar ledningen. Innan första halvlek är slut har vi hunnit med att göra 2-0 påpassligt på en retur från målvakten.
I andra halvlek går vi ner lite i tempo och press men vi släpper aldrig kontrollen helt och gör 2 mål till utan att släppa in något och vinner därmed komfortabelt.
En stabil insats att bygga vidare på!
Slutresultat 4-0
Målskyttar: Baltzar, Erik, Oliver, Louie